שם המשחק: שפץ-שפר-עגל פינות פרק 1

הקסם הווירטואלי משתלב היטב, כמובן, בתמורות ובשינויים שחלו בעשור האחרון בחברה המערבית המודרנית בכל הקשור לאהבה, זוגיות, משפחה ונישואין. אין לי צל של ספק, שאחוז לא מבוטל מבין הפנויים והפנויות, המבקשים להכיר באמצעות האינטרנט, היו רוצים למצוא באמת ובתמים את אותו מישהו או מישהי מסויימים עמם יוכלו ליצור קשר אהבה אמיתי. אבל אם לא? אז לא – לא קרה שום דבר. אפשר להסתפק בסתם קשר בלתי מחייב, אולי באיזו התאהבות קצרה. אולי אפילו באיזה סטוץ קטן. למה לא?

וזה, במקרה הטוב. כי במקרה הפחות טוב, אנו פוגשים באתרי ההיכרויות גם את כל אותם אלה (פנויים ופנויות, אך לא רק…) שאהבה וקשר הם לא בדיוק שאיפת חייהם, וכל מה שמעניין אותם זה להכניס קצת ריגוש בחיים. ואם כדי להשיג את זה, צריך לרשום פרטים אישיים שלא היו ולא נבראו (הנדרשים בעת ההרשמה), אז עושים את זה.

האמת היא, כך עולה, שמדובר בדפוס התנהגות המקובל על הגולשים והנרשמים לאתרי ההיכרויות. רוב רובם של הנשים והגברים, צעירים ומבוגרים כאחד, נוהגים לשפר-לשפץ ו"לעגל פינות" כשהם מתבקשים למלא פרטים אישיים בעת ההרשמה. 
יש שקרים קטנים ויש שקרים גדולים. יש חשובים ויש ממש לא משמעותיים. יש כאלה שניתן לאתר אותם במחי יד, ויש כאלה שלא ניתן יהיה לעלות עליהם לעולם. הכל הולך והרשות נתונה.

אחד מוסיף לעצמו כמה סנטימטרים לגובה, או מעדיף להוריד לעצמו כמה קילוגרמים מהמשקל, והשני מעדיף "לשכוח" ילד או שניים (לעיתים גם את האשה), או לשבץ תמונה שלו מהתקופה בה היו לו עדיין שערות על הפדחת. השלישי אינו מהסס להעניק לעצמו תואר של ד"ר/עו"ד/מנכ"ל, ולעיתים הוא מקים לעצמו – "על הנייר" כמובן – איזו חברת היי-טק מצליחה או איזה מפעל בטחוני משגשג.

אחד הסיפורים האחרונים ששמעתי בתחום היה מפיה של צעירה רווקה בת 26, אשר הכירה באחד מאתרי ההיכרויות רווק בן 35. בנוסף לנתונים הפיזיים, ציין הגבר שהוא רווק, בעל תואר ראשון בכלכלה ובעל חברת יבוא וייצוא של מוצרי טקסטיל. גם התמונה שצירף הגבר לכרטיסו האישי, בה הוא נראה יושב ליד שולחן עבודה מהודר, החמיאה לו מאוד.

כמקובל, החלו השניים להתכתב, תחילה באמצעות הדואר האלקטרוני ולאחר מכן באמצאות אחת מתוכנות המסרים המיידיים – "אייסיקיו" או מסנג'ר. מהר מאוד גילו השניים שהם משדרים על אותו גל, ושיש להם לא רק השקפות עולם דומות, אלא גם תחומי עניין זהים.

הצעירה, כך מסתבר, הוקסמה מהאישיות שבקעה מהמסרים שקיבלה. הגבר התגלה כאדם אינטליגנטי, רגיש, מתחשב, פתוח וכו'. 
לאחר מספר שבועות קיבל הרומן הווירטואלי מפנה והשניים החלו לשוחח ביניהם מפעם לפעם גם בטלפון. לבסוף, לאחר כחודשיים ומחצה, החליטו להיפגש. כדי להוסיף נופך רומנטי לפגישה, הם בחרו באחת ממסעדות הדגים שבנמל יפו.